Lyžařský výcvik sedmých tříd 2017/2018

V termínu 26. 2. až 2. 3. 2018 se žáci sedmých tříd vamberecké základní školy zúčastnili lyžařského výcviku v Radvanicích. V hodinách tělesné výchovy byli postupně seznamováni s programem lyžařského kurzu. Dne 22. 2. 2018 se žáci, kteří měli svoje lyže, je přinesli k bezpečnostní kontrole, kterou všichni absolvovali úspěšně.

Dne 26. 2. 2018 sedmáci zamávali svým rodičům, nasedli do autobusu a vydali se na dvouhodinovou cestu do Jestřebích hor do Radvanic. Poté, co šťastně dojeli, se v penzionu s názvem Radvanice ubytovali, vzali lyže a hůlky a šli na kopec, na kterém se pak týden učili lyžovat. Naši mladí lyžaři byli rozděleni do čtyř družstev  podle jejich zdatnosti a umu.

První večer na penzionu byli všichni seznámeni se správným vybavením a výstrojí lyžaře a také se dozvěděli něco o základech správného lyžování. Procvičili si i základní lyžařské termíny, jako třeba co je výstroj a výzbroj, nebo jak dát první pomoc na horách.

Každý den jsme zlepšovali svůj styl dvě hodiny dopoledne a dvě hodiny odpoledne. Nemohli jsme déle, protože nás celý týden pronásledovaly veliké mrazy. V úterý večer si žáci zatančili na diskotéce, kterou pro ně připravil jeden z našich instruktorů.

V kritickém třetím dnu se lyžovalo jen dopoledne a odpoledne všichni vyrazili na procházku po Radvanicích, aby si odpočinuli a zabránili případným úrazům na lyžích.

Pobyt nebyl zaměřen jen na sportovní aktivity, ale i na společné chvíle. Na středu večer si měli žáci v jednotlivých pokojích vymyslet program pro ostatní a  zrýmovat báseň na téma hory a Radvanice.

Poslední večer za námi přijeli hvězdáři z hvězdárny v Úpici. Měli připravený skvělý program. Vyprávěli o vesmíru, o hvězdách a nakonec jsme měli možnost pozorovat dalekohledem noční oblohu, podívat se na mlhoviny v pásu Oriona, zblízka si prohlédnout povrch Měsíce.

V pátek proběhly i závody ve slalomu a po nich jsme vyrazili zpátky do Vamberka. Diplomy byly předány ve škole a všichni jsme nejlepším lyžařům zatleskali.

Lyžařský výcvik se všem velmi líbil, protože jsme mezi sebou navázali nové vztahy a naučili se novým lyžařským dovednostem.

 

Podle Magdy Bakešové 7. A