Vánoční tradice v zahraničí

   Ve čtvrtek 13.12.2018 naši školu navštívili tři rodilí mluvčí, kteří pracují jako dobrovolníci – lektoři cizích jazyků v organizaci Oko v Rychnově nad Kněžnou. Po domluvě s ředitelkou tohoto centra paní Jitkou Bartošovou a po samotném setkání s těmito mluvčími v Rychnově nad Kněžnou jsme projednali téma i organizaci celého dne.

   Dopolední vyučování v jazykových třídách bylo vedeno anglicky a rusky na téma Vánoce a jejich tradice v cizích zemích. Rodilí mluvčí měli připravené pěkné prezentace na interaktivní tabuli, které byly vhodným doplněním jejich vánočního povídání. Děti se dozvěděly od studentky Soukainy o Vánocích ve Španělsku a jejich zajímavé tradici polykání 12 hroznových kuliček v posledních 12 sekundách starého roku. Rusky a poté i anglicky zajímavě vyprávěl Beka z Gruzie o množství pokrmů na Vánoce, ale také o Chichilaki - tradičních stromcích vyrobených z dřevěných hoblin a ozdobených ovocem. Při Louisově vtipné prezentaci se děti nejen pobavily, ale dozvěděly i něco o zvycích ve Francii. Musely však hodně dobře poslouchat, protože Louis  má většinou hodiny s dospělými posluchači a je zvyklý mluvit rychleji se složitějšími obraty.

   Žáci se mohli po prezentacích zeptat mluvčích na různé věci ohledně Vánoc, ale i jich samotných. Děkujeme dívkám ze 6.B. a 7.A. za to, že přinesly lektorům na ochutnání tradiční české vánoční cukroví.

   Další setkání máme naplánované na březen, tentokrát budeme probírat Velikonoce a vše s nimi spojené. Všichni se už těšíme na další setkání a věříme, že bude stejně příjemné jako toto předvánoční.

Za kolektiv vyučujících jazyků zapsala Mgr. Eva Hanzlíková