Už podruhé naší školu navštívili rodilí mluvčí působící ve vzdělávacím a rozvojovém centru Oko v Rychnově nad Kněžnou. Se známými studenty Soukianou ze Španělska, Louisem z Francie, Bekou z Gruzie přijela nově i nejmladší z dobrovolníků Lara z Německa. Ve čtvrtek 28. března nám všichni čtyři přijeli popovídat a předvést své prezentace o Velikonocích ve své rodné zemi. Celý 2. stupeň měl tedy speciální hodinu angličtiny a žáci 7. až 9. tříd ještě speciální hodiny v ruštině a němčině. Nutno říci, že pro začátečníky nebylo zrovna jednoduché porozumět hned všemu, ale obrázkové prezentace názorně vyprávění dobrovolníků z Oka vysvětlily. Žáci se vždy na konci i během hodin mohli zeptat na vše, co je zajímá i čemu nerozuměli. Dozvěděli jsme se tedy o podobném průběhu Velikonoc u našich sousedů v Německu, kde hlavním aktérem je velikonoční králíček, ale i o především křesťanském pojetí oslav ve Španělsku, kde největší slavnosti jsou na jihu země v Seville a Granadě. Zajímavé byly různobarevné kostýmy v náboženských procesích a množství doprovázejících hudebníků, především bubeníků, v každém větším španělském městě. Velikonoční pokrmy byly především velmi sladké- po době půstu- ve Španělsku například torrijas. V Gruzii nás překvapil fakt, že oslavy v kostelích a chrámech se odehrávají přes celou noc, také barvení velikonočních vajec pouze červenou barvou- symbolizující krev Krista. Louis pojal Velikonoce jako jeden ze svátků jara v celém světě. Zmínil také i negativní fakt, že se Velikonoce stávají hlavně výnosným artiklem pro řadu supermarketů a lidé jsou reklamami vybízeni k zvýšenému utrácení peněz.

     Někteří z našich žáků přinesli na oplátku ukázat naše pomlázky a kraslice. Louis a Beka dostali dokonce vajíčka na památku. Žákyně 7. ročníku Lucka Hušková si připravila pro naše hosty velmi pěkné hudební vystoupení na flétnu.

      Vedoucí centra Oko Mgr. Jitka Bartošová nám přivezla pozvánky na zážitkový anglický kemp v Peci pod Sněžkou, který se letos koná od 18. do 25. srpna a kde tito rodilí mluvčí také s dětmi budou pracovat. V nabídce Oka je také mezinárodní kemp mládeže- tentokrát velmi atraktivní- na plachetnicích plavících se při pobřeží Sicílie. Termín je 4. - 15. července a mohou se přihlásit děti ve věku 13- 17let. Veškeré tyto nabídky jsou vystaveny i s kontaktními čísly a cenami na chodbě školy v 1. patře a v učebně Aj. Veškeré informace také najdete na stránkách centra Oko. Lara dále nabídla zájemcům o kreslení svůj seminář plánovaný na 4 odpolední bloky zhruba po 2 a půl hodinách. Seminář na téma kresba – malba začíná v květnu v Oku, které najdete přímo na Starém náměstí v Rychnově n. Kněž. Cena je symbolická- pouze 100Kč. Tento seminář by mohl pomoci i budoucím zájemcům o studium na uměleckých středních školách, kde se konají talentové zkoušky.

     Děkujeme vedení vzdělávací organizace Oko za zprostředkování těchto speciálních setkání s rodilými mluvčími a těšíme se opět na další, které plánujeme na červen. Myslím, že jakékoli setkání s cizím jazykem mimo přímé vyučování je jedině přínosem pro naše žáky.

 

 

              Za kolektiv vyučujících jazyky v ZŠ Vamberk zapsala Eva Hanzlíková Mgr.