Exkurze 9. ročníku do Terezína

Dne 3. května jsme se brzy ráno vydali s našimi třídními paními učitelkami na exkurzi. Navštívili jsme malé pevnostní město zvané Terezín. Na začátku exkurze jsme se podívali na naučný film o 2. světové válce a porovnávali ho s propagačním filmem. Dozvěděli jsme se, kolik měli Židé v této těžké době zákazů a jak měli těžký život i před koncentračními tábory. Mohli jsme si prohlédnout i antisemitskou německou čítanku zvanou ,,Jedovatá houba“. V další části jsme viděli, kde se mohlo chodit a kde žili vojáci. Poté jsme se přesunuli ven a navštívili náměstí. Naše paní průvodkyně nám ukazovala jak to v jakých částech Terezína chodilo. Všechny nás vystrašilo, jak tam dříve lidé museli přežívat, v jak hrozném prostředí a bez základních životních potřeb. Pro jednu rodinu zde byly malé a nevybavené ,,byty“ a horší podmínky přecházely do pokojů pro skupiny, kde jsme poslouchali zápisky z deníku jedné Židovky - bylo neuvěřitelné, že se nezbláznili z tak nepřijatelných podmínek. Všude prý lezly štěnice a pokud jste se chtěli vyspat, nezbývalo nic jiného než spát na dvorku. Další zastávka byla v Malé pevnosti. Zde panovala velmi ponurá nálada a nikdo nechtěl věřit, co se tu odehrávalo za zvěrstva. Nahlédli jsme i na Židovský hřbitov a do krematoria. Všichni si velmi vážíme toho, že žijeme v dnešní době a že nemusíme zažívat hrůzy, které v dřívějších letech byly realitou.

Adriena Liv Jedličková, 9. A