Zaměřili jsme se na primární prevenci ohledně škodlivosti kouření cigaret, ale i cigaret elektronických. Zjistili jsme, že mezi dětmi je kouření těchto cigaret vnímáno a přijímáno jako naprosto bezpečné a žádné poškození zdraví nehrozí. Hovořili jsme i o dalších návykových látkách – jako je alkohol, drogy. Zmínili jsme se i o nových drogách, které je možno koupit v podobě bonbonů nebo žvýkaček.
Naším cílem bylo zlepšit vztahy mezi dětmi v jednotlivých kolektivech vůči dalším spolužákům a dospělým. Děti se učily vzájemné toleranci, práci v týmu, řešení neshod ne agresivitou, ale domluvou. Všichni se zúčastnili programu, který je seznámil s riziky sociálních sítí. Nebezpečím kyberšikany, sextingu a kybergroomingu. Dětem byly předány informace a návody, jak se chovat bezpečně a neriskovat.
Aktivity probíhaly formou besed, skupinové práce a rozhovorů na dvoudenním adaptačním kurzu, certifikovaných programů, v rámci výuky rodinné výchovy a třídnických hodin.
Děti přijímaly informace o zdraví kladně, se zájmem a prezentovaly aktivně své znalosti a návrhy, jak se chovat na sociálních sítích a k sobě samým. Projekt hodnotíme kladně.
Děkujeme KÚ v Hradci Králové a KRPŠ při Základní škole ve Vamberku za poskytnutí dotací na realizaci celého projektu.
Zprávu vypracovala Mgr. Vlastimila Herel Krsková, ŠMP   21.6. 2024